مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

بسم الله الرحمن الرحیم
به یاد دری که سوخت، پهلویی که شکست، سری که شکافت، جگری که آتش گرفت، گلویی که بریده و چادری که از سر کشیده شد. اسم وبلاگ نام یکی از کتب معروف شیخ مظلوم، استاد علی صفایی حائری می‌باشد. یاعلی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

رئیس! این قرارمان نبود

شنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۰، ۰۳:۵۵ ق.ظ

آخرین کنفرانس خبری محمود احمدی نژاد حاوی نکات زیادی بود که هر کدام از آن‌ها مقال و مجالی را برای نقد و بررسی می‌طلبد. اما آنچه که بیش از همه اهمیت دارد و همین طور بیش از همه مغفول ماند اظهارات آقای احمدی‌نژاد در مورد رابطه خود و دولت با رهبر انقلاب بود. 

احمدی نژاد این رابطه را بدین شکل توصیف کرد: در این خصوص بارها صحبت کرده‌ام و اکنون ضرورتی نمی‌دانم که صحبت کنم. رابطه معلوم و تعریف شده است. 

وضوح کلام معنای "معلوم و تعریف شده" را به روشنی منتقل می‌کند و آشکارا پای قانون را به میدان باز می‌کند. اگر کسی مدعی شود که معنای "طبق قانون" از این اظهارات استنشاق نمی‌شود خوش خیالی و باز هم اگر تصور برخی بر عمل در همین حد از رابطه باشد هم ساده انگاری است! 

محمود احمدی‌نژاد در حالی در برابر میلیون‌ها مخاطب داخلی و خارجی رابطه خود با رهبری را تعریف شده یا همان "بر اساس قانون" اعلام می‌کند که همزمان از عوام فریبی ۵ ساله خود پرده برمی‌دارد. ایشان در همان انتخابات سال ۸۴ بود که دم از ولایت مداری زد و رابطه با ولی را نه پدر و فرزندی و نه براساس قانون بلکه امام و مامومی خواند. 

این کوچکترین و پایین‌ترین حد از تعریف آقای احمدی نژاد در مورد رابطه با ولی فقیه بود چرا که وی تعابیر بسیار غلیظ‌تری را در این برهه و در جمع نیروهای حزب اللهی تشنه ولایت مداری به کار می‌برد که کام هر شنونده طالب حق را شیرین می‌کرد. ماجرای تیر و این که ما آمده‌ایم تا تیرها به ما بخورد نه به آقا از مشهورات این تعبیرات است. 

اما به یکباره و در سال ۸۸ بود که بارقه‌هایی از تنزل محمود احمدی نژاد در بحث ولایت مداری و ولایت پذیری دیده شد. او که تاکنون تماما خود را پشت رهبرانقلاب قرار داده و عادت به هزینه کردن از ولی فقیه کرده بود در بحبوحه فتنه‌انگیزی‌های هم‌پیمانان داخلی و خارجی به یکباره شوک بزرگی به جریان حزب الله وارد کرد. 

او که معاون اول خود را همان "دلسرد کننده امت حزب الله" منصوب کرد علی رغم اطلاع از نظر حضرت آقا و همین‌طور علی رغم ابلاغ کتبی نظر رهبر انقلاب به وی بعد از یک هفته تعلل و آن هم در نهایت با استناد به اصل ۵۷ قانون اساسی که عنوان می‌دارد: "قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می‌گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند"، اجرا کرد. 

اما این آخرین رفتاری نبود که حکایت از یک تغییر بزرگ داد، تغییری که برخی ادعا کردند مدت‌هاست مخفی مانده و امروز طی یک برنامه‌ریزی آشکار شده است. قضایای مستعفی کردن وزیر اطلاعات و ... که دوباره رهبرانقلاب را دست به قلم کرد تا حکم صادر کنند و در ادامه عدم اجرای این حکم به مدت ۱۰ روز و بعد هم وقوع اتفاقات بچه‌گانه‌ای که تنها دستاویزی برای "استکبار" شد جملگی نشان داد که رابطه‌ آرمانی وعده داده شده از آقای احمدی‌نژاد حکم یک سراب را داشته و در حد آرزو هم باقی ماند. 

اما امروز از تریبونی که میلیون‌ها مخاطب پای آن نشسته‌اند، علنا گفته شد که ارتباط با رهبر انقلاب در حد قانون بوده و ادعای ولایت پذیری خوش خیالی و حتی رابطه پدر و فرزندی که قبلا عنوان شده بود نیز انتزاعی است.
گرچه محمود احمدی‌نژاد هنوز هم در صورت لزوم از رهبر انقلاب هزینه می‌کند نظیر همان اشتباه و یا تحریفی که در کلام رهبری در مورد دولت‌های گذشته کرد اما این نگاه ابزاری داشتن ذره‌ای جایگاه از دست رفته را برنمی‌گرداند، هرچند در تمام سخنرانی‌ها و مراسمات رسمی و غیر رسمی(که بعید است) دم از ولایت زده شود، ولایت فقیه تبیین و ... 

باید دید که چرا اکنون نیاز به باز تعریف ولایت فقیه احساس می‌شود و التزام به این یادگار امام راحل لازم که در برهه اوج عزتمندی جایگاه ولی فقیه بعد از روشن شدن نقش محوری و کلیدی آن در یک جامعه سیاسی، دینی بازمی‌گردیم و به تعریف این جایگاه می‌پردازیم، به جای آن‌که رو به جلو باشیم و جهانی شویم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۰/۰۳/۲۱
میثم تولایی

نظرات  (۱۸)

یه سوال! این آقای مصباح چرا نمی‌گوید که اشتباه کرده؟ چرا از مردم عذرخواهی نمی‌کنند؟ حالا احمدی نژاد شد فراماسونر؟
۲۰ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:ساره
کل هم اجمعین به درک واصل شید انشاله که اینقدر به محمود جیگر فحش ندین بی ادب ها!!!!!
۱۲ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:طی طریق
با عرض سلام مطلبتون اثرگذار بود...استفاده کردیمان شاالله که بازهم همینطور بنویسید...با عنوان"پول در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!!!" بروزمنظر بدید خوشحال میشمیاعلی
۱۰ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:مبتلا
القصه درین چمن چو بید مجنونمی بالیم و در ترقی معکوسیم!!!!
۰۷ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:دشمن تو
مطمئن باش جیره خوری برای ذاکانی نوکر هاشمی هزینه داره و هزینشو باید بدیمیثم شبا که میری خون مواظب خودت باشچون چند نفر هم قسم شدن تا مادرتو بیارن جلوی چشماتتنها م ر می تونه زاکانی رو ذاکانی بنویسه!!
۰۶ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:امیررضا آل حبیب
حاجی سلامخیلی بی معرفتی...اینو من نمی گم همه میگن خلاصه ایام به کام...با مطلب جدید...و بازهم مشایی ؛ و دردسرها و مرز های انتقاد و تخریببه روزم و منتظر نظر یا نقد حضرتعالیتو این ایام التماس دعا دارمبرقرار باشییا زهرا(س)
چگونه یک نماز خوب بخوانیم ؟موضوع سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیانخیلی قشنگه حتما حتما گوش کنیدحجمش حدود ۴ مگابایتهhttp://fars.tv/audio/1392/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%AD%D8%AC%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B9
۰۶ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:یک یا حسین
دعا
نزدیکی به صفار هرندی از این مریضی ها هم دارد.خیلی جالبه که همه توضیحات دکتر درباره ولایت را نشنویم و از یک جمله منفرد بخواهیم چنین برداشت بزرگی بکنیم؟! از کی تا حالا جملات را بدون متن تفسیر می کنند؟!آن همه توضیحات دکتر را ول کرده ای و نظر خودت را چسبانده ای رویش و می گویی که منظور دکتر هم همین بوده است؟!این روش با کجای اسلام و مسلمانی می خواند؟!برای انحرافتان بسیار متاسفم
۰۳ تیر ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:ص-سلطانی نژاد
سلام علیکم و خداقوتفی الکافی، عن الصادق(علیه‌السلام):المَجالسُ بالأمانة، و لیس لأحدٍ أن یُحدِّثَ بحدیثٍ یَکتُمُه صاحبُه الّا بإذنه، الّا أن یکونَ فِقهاً أو ذکراً له بخَیروقتی با دوستی، برادری جلسه‌ای دارید، مذاکراتی بین شما در آن جلسه ردّ و بدل می‌شود، این سخنانی که در آنجا می‌شنوید، امانت پیش شماست. بایستی آن را حفظ کنید . آنچه را شنیدید، اذاعة و افشاء نکنید! ذیل بعدی آن اطلاقی را که در صدر بود، مقیّد می‌کند. پس این عدم جواز اذاعة و افشاء در صورتی است که آن کسی که این حرف را در آن جلسه زده است، دوست ندارد آن را پخش کنید. اگر حرفی است که او ابائی ندارد از این که پخش بشود و در غیر این مجلس گفته بشود، این، ایرادی ندارد.التماس دعا
۳۱ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:....................
خیلی آدم باید متعصب باشه تا سخنان دکتر در گفتگوی خبری را نشنوه و یک جمله بی ربط را اینگونه تاویل و تفسیر کنه .تحلیل من اینه که الآن عده ای متحجر در زمینه ولایت پذیری با دکتر در حال مسابقه هستند و در نهایت این دکتر است که پیروز خواهد شد .میدانید نظر امام خامنه ای درباره دکتر شریعتی چیست ؟میدانید نظر این متحجرین درباره دکتر شریعتی چیست ؟فکر نمیکنید قدری اختلاف بین نظر امام و مدعیان ولایت پذیری وجود دارد ؟من فکر میکنم همین اختلاف جزئی آخر کار دست این مدعیان خواهد داد .
۲۷ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:بندر بوشهر
سلامشام 25 خرداد 1390 دل ماه هم گرفت. دل ماه گرفت از آنکه بعد از قرن ها دولتی به نام شیعه در گوشه ای از زمین به پا شد اما در یکی از روزهای خردادش یک نفر که شال سیادت را از جایگاهش ربوده بود فریاد ابطال سر داد. ابطالی که نه با قوانین داخلی جور بود نه با قوانین بیگانه. دل ماه گرفت از روز دیگری از همان خرداد که عده ای با چماق و مولوتف و پاره سنگ به خیابان کشاورز تهران ریختند و ویران کردند و سوزاندند و فحاشی کردند و رفتند. دل ماه شام 25 خرداد 1390 گرفت از 25 خرداد 1388 که مادر و دختری را در آغوش هم در مهد کودک تیر باران کردند و مسجدی را روز دیگرش سوزاندند و سوار بر چرخ یک دنده و لجوج ابطال همه چیز را خرد کردند و رفتند. دل ماه گرفت از سناریوی قتل دخترکی در خیابان های فرعی که گویا او مشکله اصلی نظام بوده و نظام مترصد فرصتی بوده تا در پس کوچه های تهران و مخفیانه او را بکشد تا همان جا هم فیلمبرداری شود و خوراک براندازان گردد. دل ماه هم گرفت از این همه نامردمی ها که مشتی صهیونیست مسلمان و غیر مسلمان بار کردند. راستی فاطمه رجب پور و سرور برومند هر دو در 25 خرداد 1388 کشته شدند مثل ندا که همان روزها کشته شد. فرق این با آن دو در چیست که یکی بت می شود و دیگری فراموش؟
۲۷ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:خون به دل رهبری نکنیم
فقط دعا/ دعا
تورابه همه مقدسات عکس امام رو برداراین ولایت مداری نیست!
۲۲ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:حسینیان
احسنت
۲۲ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:حی علی الجهاد
فکر می کنم کمی بدبینانه نوشته اید. وقتی در گفتگوی خبری دکتر راجع به ولایت فقیه مبسوط توضیح می دهد می توان توجیه کرد این که گفته است در این خصوص بارها صحبت کرده‌ام و اکنون ضرورتی نمی‌دانم که صحبت کنم. رابطه معلوم و تعریف شده است.گرچه صحبتهای آن شب هم کامل و صددرصد درست نبود اما به هرحال دکتر موضعش را بیان کرده بود و اینجا هم جواب را به آن صحبتها ارجاع داده بود.
یه کم داغ و بد بینانه ننوشتی؟به نظرت حرف های دکتر در سال 84 دروغ و کذب بود؟ (مثل هزاران احمدی نژاد فدای یک لبخند گوشه لب آقا)ببین عزیز درسته که گند زده و بد هم گند زده و داره ادامه می ده اما این درست نیست که ایشون رو از اول کذاب و منحرف معرفی کنیم آخه بر چه اساسی؟
۲۱ خرداد ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:رضاپور
دوست عزیز. خدا رو شکر مردم ما واقعاً‌ فهیم هستند و سریع در جریان لغزش‌های مسئولین قرار می‌گیرند. احمدی‌نژاد با این اقداماتش فقط خودش را ضایع کرد. این‌ها تصور می‌کردند که اگر این مواضع را بگیرند، مردم پشت سر این‌ها قرار خواهند گرفت. نفهمیدند که مردم دلباخته رهبری هستند و اگر هم ابراز محبتی به احمدی‌نژاد می‌کنند، به خاطر تاکید محمود بر "ولایت‌پذیری" است.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی