مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

بسم الله الرحمن الرحیم
به یاد دری که سوخت، پهلویی که شکست، سری که شکافت، جگری که آتش گرفت، گلویی که بریده و چادری که از سر کشیده شد. اسم وبلاگ نام یکی از کتب معروف شیخ مظلوم، استاد علی صفایی حائری می‌باشد. یاعلی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

مروارید؛ 3 تا صد تومان

سه شنبه, ۱۶ فروردين ۱۳۹۰، ۰۳:۵۶ ق.ظ

دیشب وقتی رسیدم خانه تلویزیون روشن بود و روی شبکه مستند. مستندی از چگونگی صید صدف مروارید ساز در آب‌های جنوب در حال پخش بود.

پیرمردی با پوست چروک خورده با 6 نفر از پسرانش برای صید صدف راهی دریا شدند. تا اینجای کار هیچ چیز غیر معمول نیست و شما تصور می‌کنید که صدف را با تور می‌گیرند و بر می‌گردند اما وقتی که قایق چوبی درب و داغانشان مسافت زیادی را طی می‌کند، آنقدر که دیگر ساحل پیدا نیست می‌بینی که گوینده مستند حرف از غواصی به میان می‌آورد، اینکه باید برای گرفتن صدف‌های چسبیده به زمین در عمق 25 متری آب‌های جنوب راهی جز غواصی وجود ندارد.

با خودم می‌گویم دمشان گرم، چه با کلاس! می‌خواهند غواصی کنند و در این تصورم که الآن لباس تنگ غواصی را می‌پوشند و کپسول اکسیژن را بر دوششان می‌بندند که می‌بینم پیرمرد 80 ساله لباس بلند عربی را از تن خارج می‌کند و تنها با یک لباس زیر بلند و گشاد پارچه‌ای خانه‌دوز! می‌پرد در آب، با یک سبد!

همین طور گوینده دارد حرف می‌زند و من دهانم چسبیده به زمین، پیرمرد و پسرانش آنقدر دست و پا می‌زنند تا برسند کف خلیج، عینک ندارند و مجبورند چشمانشان را در این آب‌های بسیار شور باز نگه‌دارند. گوینده می‌گوید آنقدر این آب‌ شور است که پوست پسران جوان را همچون پیرمردان چروکیده کرده و چشمانشان را کم سو.

پیرمرد تا سبد را پر نکرده بالا نمی‌آید و من جایش نفس کم می‌آورم، آنقدر که جلوی تلویزیون نفس را در سینه حبس کردم.

سبدها پر می‌شوند و همگی کم کم با کلی تقلا بالا می‌آیند و سوار قایق می‌شوند. پلان بعدی شیوه در آوردن مروارید از صدف‌هاست. از میان 200 صدفی که جمع شده کمتر از 6 مروارید استخراج می‌شود، آن‌هم با کلی مشقت چون مرواریدها خیلی ریز هستند و جای ثابتی ندارند یعنی مشخص نیست که کجای صدف قرار دارند برای همین کل صدف باید دیده شود.

حالا نوبت فروش مرواریدهاست، پیرمرد تنها با یک مرد عرب پشت به خلیج نشسته‌اند و مشغول معامله.

 خریدار بعد از کلی سوال کردن از اینکه قبلا مرواریدها را به خریدار دیگری نشان دادی و غیره می‌رود سراغ دیدن مروارید‌ها که داخل یک دستمال قرمز رنگ در دستان پیرمرد است. مرواریدها را نگاه کرده، نکرده می‌گوید زدگی دارند، کوچک هستند، چرا ترک خورده و هزارتا عیب دیگر رویشان می‌گذارد تا قیمت را بیاورد پایین، اما پیرمرد تنها می‌گوید کار خداست، برکت خداست، ما وسیله‌ایم، خدا را شکر، خدا را شکر و همین.

خریدار ترازوی فوق مدرنش را که همان کاردستی‌های ما در دوران دبستان بود(دو کفه‌ای‌ها که با یک نخ کنترل می‌شد) از خرجینش در می‌آورد و مرواریدها را می‌گذارد داخل آن، مرواریدهایی که مگس وزن هستند و تنها باید با ترازوی طلافروشی‌ها وزن شوند.

خریدار باز کلی عیب می‌گذارد روی مال و در نهایت از پیرمرد می‌پرسد نظر خودت چیه؟ پیرمرد هم می‌گوید: این‌ها نعمت خداست، خدا را شکر، برکت هستند این‌ها، نظر من رو ده تومانه.

در دلم می‌گویم خدا را شکر که پول خوبی گیرشان می‌آید و در ذهنم دارم 10 میلیون تومان را تقسیم بر 7 نفر می‌کنم که خریدار می‌گوید 2 تومان و در نهایت طرفین با 4 تومان به توافق می‌رسند.

پیرمرد باز خدا را شکر می‌کند و الحمداللهی می‌گوید و من هم در دلم خوشحالم که مزد زحماتش را دارد می‌گیرد که می‌بینم خریدار دست کرد در جیبش و پولش را درآورد و شروع کرد به شمردن...

خریدار چهارتا هزار تومانی به پیرمرد داد... !!

چهار هزار تومان برای کار 7 نفر، برای خرید و فروش جان آدمیزاد.

پیرمرد حالا باید با شش پسر و شش عروس و کلی نوه، یک هفته را با 4 هزار تومان سر کند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۰/۰۱/۱۶
میثم تولایی

نظرات  (۱۴)

4هزار تومن؟چقدر زیاد ... فقط تهرانی ها( و البته بالاشهرهای بعضی کلان شهرها) آدم هستند .اون 4 هزار تومن هم زیادشه . یکی بره پیگیری کنه ببینه اینا چرا اینقدر زیاد درآمد دارن !!!
واقعا فاجعه است جناب ... باید موقعی بگه راست گفتین که اون بدبختا مرده باشن نه؟
۲۲ فروردين ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:علیرضا شفاه
سلامخوب نوشته ای.موفق باشی اما خسته نباشی
http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://hashembafghi.persiangig.com/image/mikham%20bargardam.mp3این رپو گوش بده.یه بسیجیه خونده دهن هاشمیو ناططقو کلا منافقارو سرویس کرده
۲۲ فروردين ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:دایی یاسمن بانو
بابام جان کجای کاری؟تازه اولشه!البته قضیه به این سیاهی ها هم که تصویر کردی نیست ها!
سلامداشتم دق میکردم.اونوقت گوینده مستند هیچی نگفت؟یا علی
سلام باور کردنی نیستخیلی ناراحت شدممطمئنید زمان گرفتن فیلم، مثلا قبل از انقلاب نبوده؟
مهارت ویژه آقای "آنتی خانواده!" در تصویر جامعه ایران با دروغ و خیانت بروزمنظر از یاد نرودیا علی التماس دعا
سلام حالا خودتان حساب کنین که این یارانه ها چه موهبتیه برای یه همچین هموطنایی که تعدادشون کم نیست کسانی که نه گاز دارند و نه آب که غر بزنند قبضش چند صد هزار تومنه.خدا پدر احمدی نزاد رو بیامرزه
سلام پس چرا رجانیوز تیتر اشتباه و نامربوط زده . این مطلب که درباره فتنه است .
۱۸ فروردين ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:عدالتخواه
سلامبازم فتنه؟گاهی فتنه زیاد فتنه فتنه کردن ماست کنار زدن علل فتنه وظیفه است بعد از تبیین علل فتنه متاسفانه ما دوساله فقط فتنه تعریف می کنیموالعاقبة للمتقین
سلام بسیار جالبهدستتون درد نکنهبه هم سربزنید
۱۶ فروردين ۹۰ ، ۰۴:۰۸ توسط:سید محسن قائمی
باسلام بامطالبی با عناوین" آغاز موج جدید اصلاح طلبی"و" لزوم زمینی کردن ولایت فقیه"و" ولایت فقیه یاهدایت فقیه"به روز می باشم،لطفا ازمطالب فوق بازدید کرده ومن را ازنظرات خود بهره مند سازید. باتشکرعناوین مطالب قبلی:تحولات منطقه وچشم اندازآینده ایرانمقایسه مشروعیت رهبری امام خمینی(ره)باآیت الله خامنه ایجهاد اقتصادی،توجه نکردن به اولویت ها،سقوط تمدن هاجنبش سبزبدون موسوی،لزوم سازماندهی مجدددرسهایی ازقرآن(وظیفه ایمان آورندگان درقبال جامعه)تکریم اماکن مقدس انحراف دردینداری(3)جمع بندی نوشته های قبلی وتوضیحی پیرامون مطالب آینده امآیاکثرت طرفداران یک جریان دلیل حقانیت آن می باشد؟مقصر اغتشاشات پس ازانتخابات اخیرکیست؟لزوم هم اندیشی معترضان برای هماهنگ نمودن اهداف و برنامه هاایراد وجود دور در انتخاب رهبراطاعت مشروط از نظام و رهبری(2)وظیفه مردم در مقابل موج اصلاح طلبیمدیریت اصلاحات در دست مخالفیناعتراضات بدون نیاز به مجوز قانونیسخنی با مسئولین نظامانقلاب و هجرتداستان محرم1432روز خدا و روز نظاممقایسه عملکرد مسئولین نظام با نهج البلاغهمقایسه عملکرد مسئولین نظام با قرآنطرح جمهوری متمرکزسه اشتباه اصلاح طلبان در انتخابات گذشتهرأی دادگاه تجدید نظر در مورد پرونده سید زین العابدین(محسن) قائمیصفات تقواپیشگان ازنظر قرآن وامام علی(ع)فتنه بزرگ، فتنه کوچکتدبیراصلاح طلبان درصورت بازداشت سران جنبش سبز آزمون بصیرتمشق مبارزهدستورالعمل مبارزه(در14بند)
با سلام خدمت شما دوست ولایت مدار و با بصیرت من آماده همکاری با شما و تمام بسیجیان راه حقیقت هستم آماده تبادل لینک با شما فقط بعد خبرکن تا شما را لینک کنممقاله جدید: با تشکر یا علی مرتضی کارشناس مسائل سیاسی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی