مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

بسم الله الرحمن الرحیم
به یاد دری که سوخت، پهلویی که شکست، سری که شکافت، جگری که آتش گرفت، گلویی که بریده و چادری که از سر کشیده شد. اسم وبلاگ نام یکی از کتب معروف شیخ مظلوم، استاد علی صفایی حائری می‌باشد. یاعلی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

بازرگانی که ما می شناسیم

چهارشنبه, ۸ دی ۱۳۸۹، ۰۲:۵۶ ق.ظ

مدتی است جنجالی تولد یافته از مقاله آقای علوی تبار با عنوان  "تکرار یا تداوم" در ماهنامه وی‍ژه علوم انسانی "مهرنامه" واکنش‌های متفاوتی را با خود به همراه داشته که پای دیگر اصلاح طلبان از جمله عباس عبدی و سروش دباغ را به میان کشیده و در نهایت نوید بازرگان را مجبور به اتخاذ موضع تدافعی برآمده از نسبت خویشاوندی با مهدی بازرگان کرده است.

در مقاله علوی تبار که به سیر اندیشه‌ها و آرا جوانان دوران طلوع انقلاب از جمله خویش در قیاس با باورهای بازرگان پرداخته است، دین‌شناسی، انقلابی‌گری، برابری اجتماعی، اولویت استعمار یا استبداد و ... موضوعاتی است که سعی شده نزدیک شدن دیدگاه‌های نسل انقلاب به مهدی بازرگان را به خواننده القا کند و یا به قلم نوید بازرگان در برخی موارد چالش را به نفع بازرگان پایان یافته ببیند!

نسل انقلاب در قلم علوی تبار اکنون خود را در کنار بازرگان می‌بیند و اینجاست که از "تضاد و یا تعارض با بازرگان در پگاه انقلاب تا به امروز" نوعی نزدیک شدن به آرا مهدی بازرگان قلمداد می‌شود. شاید بتوان گفت نقطه اوج تعارض نسل جوان انقلاب با بازرگان در فتح لانه جاسوسی آمریکا باشد، مساله‌ای که ازسوی مهدی بازرگان تقبیح می شود و تعرض به خاک آمریکا قلمداد و اینجاست که در عرض کمتر از 10 روز رئیس دولت موقت استعفا می‌دهد و این عمل تعبیر به رویارویی با امام خمینی که فتح لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام را انقلاب دوم نامیده بودند می‌شد.

اما در باب برچسب‌های دین‌شناسی، انقلابی‌گری و دیگر موضوعاتی که سعی شده به مهدی بازرگان عضو ارشد نهضت آزادی و هم پیمان با یزدی، سحابی و امثال امیرانتظام‌ها که نام آنان در اسناد لانه جاسوسی به کرار دیده و توسط دانشجویان نیز رسانه‌ای شد، چسبانده شود؛ نویسندگان مذکور در یک مجادله مغالطه آمیز و هماهنگ شده چشم از واقعیت و حقیقتی که همان "نامه امام خمینی(ره) به علی اکبر محشتمی‌پور، وزیر کشور دولت میرحسین‌موسوی" است بسته‌اند و نشان دادند در عمل نیزقائل به پیوستن امام خمینی و اندیشه‌های آن پیر سفر کرده، به تاریخ هستند!

امام خمینی(ره) که در اصل به درخواست مکتوب وزیر کشور وقت موضوع یا بهتر بگوییم، مساله نهضت‌آزادی و ایادی آن را که لحظه به لحظه علیه کشور و انقلابیونی چون مطهری، بهشتی، باهنر، مفتح، خامنه‌ای و دیگر بزرگان، عنان گسیخته‌تر و علنی‌تر فعالیت می‌کردند و میتینگ‌های هدف‌گذاری شده برپا می‌کردند، پاسخ می‌دهند، می‌فرمایند:

در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی، مسائل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است. آنچه باید اجمالاً گفت آن است که پرونده این نهضت و همین طور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدّی وابستگی کشور ایران به آمریکا است و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است؛ و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهان‌خوار را که هرچه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملت‌های تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست، بهتر از شوروی ملحد می‌دانند و این از اشتباهات آنها است.

در هر صورت، به حسب این پرونده ‌های قطور و نیز ملاقات‌های مکرر اعضای نهضت، چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آن‌ها، که اگر خدای متعال عنایت نفرموده بود و مدتی در حکومت موقت باقی مانده بودند ملت‌های مظلوم بویژه ملت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می‌زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستمکاران می‌خورد که قرن‌ها سر بلند نمی‌کرد، و به حسب امور بسیار دیگر، نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانون‌گذاری یا قضایی را ندارند؛ و ضرر آن‌ها، به اعتبار آن که متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بی‌مورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تأویل‌های جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهک‌های دیگر، حتی منافقین این فرزندان عزیز مهندس بازرگان، بیشتر و بالاتر است.

امام(ره) در حالی می‌فرمایند: "نهضت آزادی و افراد آن از اسلام اطلاعی ندارند و با فقه اسلامی آشنا نیستند" که بازرگان با انتشار مطالب و کتبی در خصوص حج، تفاسیر و آموزش‌ قرآن مجید، مسئله وحی، مطهرات در اسلام، علی و اسلام، عشق و پرستش، خدا در اجتماع، اسلام مکتب مبارزه و مولد و غیره که بیش از 70 عنوان کتاب در باب مذهب و دین است، تماما سعی کرد تا به قول خودش  وجه جدیدی از دین را به خورد جامعه جوان ایران که مشتاق به دانستن بودند بدهد.

بازرگان همچنین به همراه هم‌کیشان خود و هم‌نظر با بنی‌صدر با جنگ و فتح خرمشهر مخالفت می‌کند! و خواستار خوابیدن در دامان آمریکا برای فرار از جنگ و تعرض به کشور می‌شود. امام خمینی در این خصوص با صراحت آمریکادوستی بازرگان و نهضت آزادی را در پاسخ‌نامه خود به محتشمی‌پور(رجوع شود به پاراگراف ابتدایی نامه امام که در بالا آمده) تبین می‌کنند و این یعنی انقلابی‌گری مورد اشاره برخی لیبرال‌ها که به بازرگان نسبت می‌دهند کاملا دور از واقعیت و حقیقت است چراکه در زمان تشییع پیکر پاک شهدا بردوش مادران و پدرانشان امثال بازرگان‌ها گوشه‌ای نشسته و در فکر ارتباط با استکبار بودند.

این قسمت از فرمایشات امام که به اندیشه بازرگان و نهضت آزادی مربوط می‌شود نیز پاسخ محکمی است به تمام تلاش‌هایی که می‌خواهند چهره‌ای تئوریک و اندیشمندانه از وی بسازند: "از این جهت، گفتارها و نوشتارهای آنها که منتشر کرده‌اند مستلزم آن است که دستورات حضرت مولی الموالی امیر المومنین را در نصب ولایت و اجرای تعزیرات حکومتی که گاهی بر خلاف احکام اولیه و ثانویه اسلام است، بر خلاف اسلام دانسته و آن بزرگوار را نعوذ بالله- تخطئه، بلکه مرتد بدانند! و یا آن که همه این امور را از وحی الهی بدانند که آن هم بر خلاف ضرورت اسلام است."

 و اما نتیجه گیری امام راحل که صراحت در آن کاملا به چشم می‌خورد و جای هیچ بحثی را برای برداشتی ماسوای ذهنیت و قصد رهبر کبیر انقلاب باقی نمی‌گذارد: "نتیجه آن که نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می‌گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند."

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۹/۱۰/۰۸
میثم تولایی

نظرات  (۱۵)

غیر از نظر سید امیر اگر نامه آقا برای فوت بازرگان رو ببینی میبینی آقا در مورد بازرگان چه جملاتی رو که نمگنو شاید اینگونه نظر دادن ها خیلی شایسته نباشه تازه جریانات اون موقع هم باید در نظر گرفت نه اینکه ما الان اینجا نشستیم و با واقعیت های امروز تحلیل میکنیم که چرا اینطوری کردناما متن خوبی بودسر نمیزنیteror.ir
۱۰ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:یوسف
سلامالبته بازرگان و برخی دیگر از یارانش، سگشان شرف دارد به آنهایی که عمامه شان ولایت ندارد. با مطلب "عزیز جان منتظر معجزه نباش (سوپر انقلابیون نا امید)" خودم رو آپ کردم.بیا ببین
۱۰ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:masood
یه مرحوم پشت اسم مهندس مهدی بازرگان می گذاشتی نمیمردی. توی جوجه مونده تا تقوای بازرگان و پشت پازدن به دنیاشو بشناسی.خلخالی فهمید ولی دیرشده بود.
۱۰ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:امیررضا ال حبیب
سلام داداشی.خیلی مطلب زیبا و پر مغزی بود.منم یه همچین مطلبی تقریبا به همین مضمونو با یه نفر که از مسئولین سابق بود طرح کردم وایشون با وجود وابستگی به همین جریان تایید کرد.واین خودش تاییدی هست بر نوشته شما...دوست دارم..موفق باشییا زهرا(س)راستی پیروزی کیک و ساندیس ایرانی در روز 9 دی بر دلار امریکایی رو به شما و همه سربازای سایبری اقا تبریک عرض می کنم..
۱۰ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:کریم محمدی
انشاالله خداوند سربازان جنگ نرم را برای ولایت محفوظ بدارد. یا علی
۰۹ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:حمید خان
با سلامپس از 4 سال نقد و بررسی پرشور دل شکسته علی رویین تن (موجود در کافه سینما )پستهای قبلی هدف مندسازی یارانه ها منشا تحولات بزرگ ( موجود در کافه سینما )آناهیتا ، تجربه ای در عرصه اثبات معنویت از راه علم (موجود در کافه سینما )فیلمفارسی چیست و راهکاردرمانش چگونه است ؟ ( موجود در کافه سینما )خوش نشین ها ، لکه هنری به ارزش لطیفه ( موجود در کافه سینما )وبلاگ پشتیبان www.sinama-hl.mihanblog.com
۰۹ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:احمد
اشنایی با اساتید اخلاق و بزرگان اخلاق و عرفان/ نقل مطالب اخلاقی/داستان هایی از بزرگان/تاریخ اسلام/ حسینیه/زیارت به نیابت در عتبات عالیات/ زیارت زنده حرم های مطهر/اعلام زمان برگزاری جلسات مداحی حاج محمد رضا طاهری/دل نوشته/http://batomigoyam.blogfa.comمراجعه فرمایید
۰۹ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:جانباز از اصفهان
نهم دی بر عاشقان و منتظران مبارک باد نهم دی شده پرچم ز ره پیروی از نور خدا --- تا که آن حق برسد در ره پیمان خدا چرخ بنیان کن تاریخ در این روز شکست -- قلم محکم ابلیس ز ترسیم زمان خوب شکستعاشقان مژده وصل است در این عصر و زمان -- منجی حق ، شده در آخر آن طول و زمان
۰۹ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:عباس
سالروز یوم الله ۹ دی بر همه همسنگران و جهادگران ۸ ماه جنگ نرم مبارک بادمخلصیم میثم جون
۰۹ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:سیدامیر
نمیدانم سخنان سردار مشفق را در مورد وابستگی موسوی خویینی ها به سرویس های جاسوسی شنیده ا ی یانه و چقدر به آن باور داری؟:اگر مدیریت امام خمینی نبود فتح لانه جاسوسی(که نفس عمل یک حرکت کاملا انقلابی است) کشور را وارد یک فتنه پیچیده تر میکرد و وابستگی طراحان و بخش عظیمی از اجراکنندگان اصلی نقشه فتح لانه به استکبار جهانی کاملا انسان را به اینکه این قصه یک نقشه طراحی شده بود مشکوک میسازد. اگر امام نبود و اگر خداوند نظر به این ملت نداشت شاید تمام آن طراحی ها به نتیجه نشسته بود. پس نمیتوان مرحوم بازرگان را(کاری به سایر اعضای نهضت منحرف آزادی نداربم) را به خاطر اعتراض به این امر(به عنوان مسئول اجرایی کشور) ملامت نمود.برادر گرانقدر!یکبار دیگر جواب امام در نامه قبول استعفای ایشان را بخوانیم متوجه این نکته میشویم که دیانت و صداقت بازرگان مورد تایید امام امت بوده و به نظر بنده مرام و راه ایشان با آنهایی که امروز خود را به وی متصل میدانند متفاوت است.(حساب ایشان از حساب نهضت آزادی جداست،شک نکنید). متن پیام مولایمان را در خصوص درگذشت ایشان را یکبار دیگر بخوانیم. التماس دعامن دیانت فرد را زیر سوال نبردم بلکه با استناد به فرمایشات امام راحل دین شناسی وی را مطرود نوشتم اما اینکه بازرگان و نهضت آزادی چرا فتح لانه جاسوسی را نفی کردند و تقبیح با این استدلال شما نبوده، بنده هم عقیده با شما هستم که قضایای لانه درست نبود اما امام راحل آن را مدیریت کردند. بازرگان و نهضت آزادی به دلیل اشتیاق به ارتباط با آمریکا فتح را نادرست دانستند.
۰۸ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:امیر
ممکن است سندی ارائه کنید برای گفته تان که بازرگان یا بنی صدر مخالف فتح خرمشهر بودند؟ تمام اعلامیه هائی که از مرحوم بازرگان در خصوص جنگ صادر شد مبتنی بر عقیده ایشان بر لزوم پایان جنگ پس از فتح خرمشهر بود و نه قبل از آن.متن کامل نامه امام را کاملا بخوانید.
متن بنر های مجالس 9دی باید این باش:"منتظر روز محاکمه هستیم"
۰۸ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:حسین ج
سلام اخوی منتظر نظر سازنده شما در مطلب جدید هستمحامیان فتنه در شورای شهر تهران؟
۰۸ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:مخدومی
میثم تولایی الحمدالله که شماها هستید.
۰۸ دی ۸۹ ، ۰۳:۰۹ توسط:ایران توانا
سلامخسته نباشید. اگه دوست داشتید به وبلاگم سر بزنید یا لینک کنید اگر لینک کردید خبر دهید، تا وبلاگ شما با نامی که خواهید گفت لینک شود. باتشکروبلاگ من : ایران تواناآدرس وبلاگ من : www.fraeesi.blogfa.com | ( سیستم تبلیغاتی بلاگ لیچ : http://blogleech.com )

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی