مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

بسم الله الرحمن الرحیم
به یاد دری که سوخت، پهلویی که شکست، سری که شکافت، جگری که آتش گرفت، گلویی که بریده و چادری که از سر کشیده شد. اسم وبلاگ نام یکی از کتب معروف شیخ مظلوم، استاد علی صفایی حائری می‌باشد. یاعلی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

چه کسانی باید به حرف آقا گوش بدهند؟

چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۸۹، ۰۳:۵۷ ق.ظ

 "یکى از چیزهائى که در همین زمینه وجود داشت، رعایت تقواى عجیب امام در همه‌ى امور بود. تقوا در مسائل شخصى یک حرف است؛ تقوا در مسائل اجتماعى و مسائل سیاسى و عمومى خیلى مشکلتر است، خیلى مهمتر است، خیلى اثرگذارتر است. ما نسبت به دوستانمان، نسبت به دشمنانمان چه میگوئیم؟ اینجا تقوا اثر میگذارد. ممکن است ما با یکى مخالف باشیم، دشمن باشیم؛ درباره‌ى او چگونه قضاوت میکنید؟

اگر قضاوت شما درباره‌ى آن کسى که با او مخالفید و با او دشمنید، غیر از آن چیزى باشد که در واقع وجود دارد، این تعدى از جاده‌ى تقواست. آیه‌ى شریفه‌اى که اول عرض کردم، تکرار میکنم: «یا ایّها الّذین امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولا سدیدا». قول سدید، یعنى استوار و درست؛ اینجورى حرف بزنیم. من میخواهم عرض بکنم به جوانان عزیزمان، جوانهاى انقلابى و مؤمن و عاشق امام، که حرف میزنند، مینویسند، اقدام میکنند؛ کاملاً رعایت کنید. اینجور نباشد که مخالفت با یک کسى، ما را وادار کند که نسبت به آن کس از جاده‌ى حق تعدى کنیم، تجاوز کنیم، ظلم کنیم؛ نه، ظلم نباید کرد. به هیچ کس نباید ظلم کرد."
این سطور، بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه ابتدایی نماز جمعه 14 خرداد بود که توسط رسانه‌ها و نه شاید سهوی مغفول ماند.

رهبری انقلاب در خطبه اول نماز جمعه با برشمردن شاخص‌های رفتاری و عملی امام راحل به نکاتی اشاره کردند که از جمله آنان رعایت تقوای خمینی کبیر در همه امور و احوال بود، اینکه حضرت امام در قبال دشمن و مخالف خودش به گونه‌ای عمل و قضاوت نمی‌کرد که در معیار واقعیت جایی نداشته باشد، کاری که امروزه به نظر می‌رسد برخی رسانه‌های هرچند به ظاهر دلسوز نظام عامل به آن نیستند.

این روزها زیاد خوانده و شنیده‌ایم که مثلا: یک منبع آگاه خبر داده سران فتنه در یک محفل خصوصی فلان تصمیم را گرفته‌اند و یا در یک جلسه کاملا خصوصی که تنها آقایان موسوی، کروبی و خاتمی در آن حضور داشته‌اند یکی از این افراد خواستار حمایت صرف و گرفتن کمک از آمریکا شده است!

این منابع آگاه این روزها زیاد به چشم می‌خورد به گونه‌ای که انسان را به فکر فرو می‌برد که چه‌گونه ممکن است در یک محفل سه نفره و کاملا خصوصی این اطلاعات درز پیدا کند؟!

فرمایشات رهبری انقلاب تنها برای جریان مقابل اصولگرایی فصل الخطاب نیست بلکه رسانه‌هایی که به عنوان برتران جنگ نرم هم انتخاب شدند باید گوش به فرمان رهبری باشند، آنجا که ایشان با ذکر این خاطره:

"من یک خاطره از امام نقل کنم. ما یک شب در خدمت امام بودیم. من از ایشان پرسیدم نظر شما نسبت به فلان کس چیست - نمیخواهم اسم بیاورم؛ یکى از چهره‌هاى معروف دنیاى اسلام در دوران نزدیک به ما، که همه نام او را شنیدند، همه میشناسند - امام یک تأملى کردند، گفتند: نمیشناسم.  بعد هم یک جمله‌ى مذمت‌آمیزى راجع به آن شخص گفتند. این تمام شد. من فرداى آن روز یا پس‌فردا - درست یادم نیست - صبح با امام کارى داشتم، رفتم خدمت ایشان. بمجردى که وارد اتاق شدم و نشستم، قبل از اینکه من کارى را که داشتم، مطرح کنم، ایشان گفتند که راجع به آن کسى که شما دیشب یا پریشب سؤال کردید، «همین، نمیشناسم». یعنى آن جمله‌ى مذمت‌آمیزى را که بعد از «نمیشناسم» گفته بودند، پاک کردند. ببینید، این خیلى مهم است.
آن جمله‌ى مذمت‌آمیز نه فحش بود، نه دشنام بود، نه تهمت بود؛ خوشبختانه من هم بکلى از یادم رفته که آن جمله چه بود؛ یعنى یا تصرف معنوى ایشان بود، یا کم‌حافظگى من بود؛ نمیدانم چه بود، اما اینقدر یادم هست که یک جمله‌ى مذمت‌آمیزى بود. همین را ایشان آن شب گفتند، دو روز بعدش یا یک روز بعدش آن را پاک کردند؛ گفتند: نه، همان نمیشناسم. ببینید، اینها اسوه است؛ «لقد کان لکم فى رسول‌اللَّه اسوة حسنة»."

 می‌فرمایند: درباره‌ى زیدى که شما او را قبول ندارید، دو جور میشود حرف زد: یک جور آنچنانى که درست منطبق با حق است، یک جور هم آنچنانى که در آن آمیزه‌اى از ظلم وجود دارد. این دومى بد است، باید از آن پرهیز کرد. درست همانى که حق است، صدق است و شما در دادگاه عدل الهى میتوانید راجع به آن توضیح دهید، بگوئید، نه بیشتر. این یکى از خطوط اصلى حرکت امام و خط امام است که ماها باید به یاد داشته باشیم.

بله این خط امام است، اینکه ما حتی در مورد کسانی که فکر می‌کنیم فتنه‌گر هستند خلاف واقع نگوییم و قدری در فضای رسانه‌ای امروز که در تیتر‌های چند کلمه‌ای خلاصه می‌شوند خویشتن داری کنیم.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۹/۰۳/۱۹
میثم تولایی

نظرات  (۱۰)

۲۳ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:محمدی
آقا ایول، خدا خیرت دهد.
جناب میثم خان شما به دیگران ایراد می گیرید که با سناریو سازی و از قول منابع موثق مطالب نادرستی را نقل میکنند ولی خود شما تا بحال جندین بار تنها منبع موثق شده و مدعی شدید که با فلانی صحبت داشتید و همه تراوشات ذهنی خودتون را بعنوان حرفهای دیگران و متهم کردن آنها در سایت رجا نیوز و زدید .فکر در درسوره بقره باشد ذات اقدس الهی به کسانی مثل شما تشر زده می فرمایند به دیگران به بخوبی امر می کنید و خودتان را فراموش می کنید .امید اینکه بعد از نوشتن این مطلب خودتان عامل به حرفهایتان باشید و دست از سناریونویسی و انگ و تهمت به این و آن بردارید ولی فکر می کنم انموقع دیگر جائی برای شما در سایت هائی مثل رجا نیوز نگذارند آنها شما را بعنوان یک منبع موثق برای دروغ های شما قبول داشتند ولی زمانی که راستی را پیشه کنید شما دیگر برایشان منبع موثق نیستید
۲۲ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:مرتضی
سلامکاملا درست است.درود بر شما که صحبتهای گوهر بار رهبری عظیم الشان را تذکر میدهید.التماس دعای فرجیاعلی مدد
۲۰ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:میلاد شارعی
سلام آقا میثم عزیزخیلی برام جالب بود : خیلی کوتاه و مفید و در عین حال دقیق و با تامل این پست را گذاشتید ...هنر وبلاگ نویسی که میگن اینه ...اما باید عرض کنم که همه چیز همان تقواست ... تقوا تقوا تقوا ...که حضرت آقا نه در روز 14 خرداد بلکه بارها و بارها آن را مورد تاکید قرار دادند .به نظر من حضرت آقا بعضی اوقات شاه کلید میده ولی ..." در سخنرانی های ما ، حرف های خوبی در گوشه و کنار هست ، منتهی غالبا دقت نمی شود و همینطور گم می شود . " (دیدار با جوانان - 7/2/77 )
۲۰ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:وبلاگ نیوز
با سلامگزارش «وبلاگ نیوز» از حضور وبلاگ‌نویسان در یک ویژه نامه:ردپای وبلاگ‌نویسان در «گذر از فتنه»http://weblognews.ir/?p=8221با تشکرتیم خبری وبلاگ نیوز
۲۰ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:مجتبی
برخی ولایت مطلقه رهبری را می خواهند چرا که رهبری دارای قدرت است و مطلق قدرت و مشروعیت....کلام رهبری را می گیرند و لقلقه زبان خود قرار می دهند تا مشروعیتی بگیرند و چهره نجس و پر فریب خویش را در پس نورانیت و تقدس رهبری مخفی کنند و فرصتی و مجالی و راهی برای رسیدن به منافع شوم خود بیابند و رقبا را با قدرت رهبری از میدان به در کنند..حکایت امروز ما حکایت دیروز تاریخ است...حکایت اسلام آوردن ابوبکر و عمر...این اولین کسانی که به پیامبر ملحق شدند...آنانی که از یهودیان شنیده بودند که محمد نامی خواهد آمد و قدرتش و دینش شهره آفاق می شود و به امید روز و روزگاری که صاحب این قدرت شوند اسلام آوردند و چه جالب که از اولین مسلمانان تاریخ اند این دو....و چه جانبازی ها و ایثار گری ها و خطرها و سختی ها را در کنار پیامبر به جان نخریدند مگر به امید روزی که پیامبر قصد رفتن کند و فرصت برایشان مهیا شود..این نفاق اسلام را دو پیکر کرد و میان مسلمانان جدایی انداخت و این حکایت برای امروز ما آگاهی آفرین است...برادر عزیزم هر آن کس و ناکس که فریاد ولایت سر می دهد سینه چاک ولایت نیست که عاشق و شیفته قدرت و مطلقیت قدرت ولایت است چ.م آن دو منافق بزرگ تاریخ..انانی که می گویند ولایت ندارند تهدید نیستند اما هیهات از آنانی که رهبری را می بینند و اشک از چشمانشان جاری می شود و ام امان از دل های سیاه و وجدانهای مرده شان...از این هزار دستان و هزار چهره گان باید در هراس بود که اسلام و مسلمانان تنها و تنها از این جریان تو در تو و این عناصر بازیگر همواره ضربه ها خورده اند و همچنان در تخلیل آنچه که بر آنان رفته است ،عاجزند....رهبری را باید برای اسلام خواست برای قرآن برای ولایت مطهر نه منافع شخصی و شهوات چرکین...من امروز بیش از آن که از بی علاقگی عده ای به ولایت و رهبری بترسم در هراسم از منافقانی که درصدد منحصر کردن ولایت مطلقه فقیه به خود ناخودشان هستند...
ما باید تفاوتی با کسانی که ادعای خط امام دارند اما برخی حرف های ایشان را می گیرند و بقیه را پس می زنند داشته باشیم. ما باید خودمان را مخاطب همه حرف های امام و آقا بدانیم. یا علی
با "مسعود بهنود و قرص اکس" بروزم!
۱۹ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:سلمان
چه عجب واقعا یکی از رجانیوزی ها به ذهنش رسید در بین اینهمه کشف فتنه از واقعه 14 خرداد کمی به حرف های آن سید بنده خدا هم فکر کنند از صبح دارم برای خبرهای تیزهوشانه رجا از نامه انصاری!!!!!!!!!!!!!!!!!! کامنت می گذارم این حرف ها را به همکارهاتان هم بگویید.
۱۹ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:مصطفی نمازیان
بنام خدا. با مطلبی تحت عنوان"ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم" به روزم. منتظر بازدید و نظر شما. یا علی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی