مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

مسئولیت و سازندگی

با یادی از درب سوخته خانه تشیع

بسم الله الرحمن الرحیم
به یاد دری که سوخت، پهلویی که شکست، سری که شکافت، جگری که آتش گرفت، گلویی که بریده و چادری که از سر کشیده شد. اسم وبلاگ نام یکی از کتب معروف شیخ مظلوم، استاد علی صفایی حائری می‌باشد. یاعلی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

صدای شکستن پهلو می‌آید، صدای تشییع جنازه شرف

سه شنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۸۹، ۰۳:۵۷ ق.ظ

أین الفاطمیون؟ از مادرم می‌پرسم "أین الفاطمیون" یعنی چی؟ مادر می‌گوید: یعنی کجایند فاطمیون.

هرسال دهه‌های فاطمیه را در کوچه، خیابان‌های شهر می‌توانم با "أین الفاطمیون"ی که روی در و دیوار نوشته‌اند احساس کنم. از زمانی که خواندن و نوشتن را یاد گرفتم این سوال را دهه‌های فاطمیه زیاد می‌دیدم و از مادرم می‌پرسیدم که این جمله عربی چه معنی می‌دهد؟ و مادرم فقط "أین" را برایم ترجمه می کرد،‌ فاطمیون را دیگر نمی‌پرسیدم.

فاطمیون چه کسانی هستند؟ فاطمیون کجا هستند؟ چرا پس خودشان را معرفی نمی کنند؟ چرا نمی‌آیند تا هر سال  این سوال تکراری را نپرسیم؟ مردم دیگر خسته‌اند... چشم انتظاری آن‌ها را خسته کرده، شاید هم این سوال تبدیل به یک سرگرمی شده، همونی که حاج کاظم گفت.

در کوچه پس کوچه‌های ذهنم هستم. فاطمیه است. فرقی ندارد کدام دهه، 75 روز یا 95 روز، آقا گفته، سکوت است، کوچه‌ها خاکی است، خانه‌ها هم. بوی کاه، گل می‌آید، بوی دود هم. صدای جان دادن غیرت می‌آید، صدای شکستن هم. بغض صدا ندارد، بو ندارد اما حس دارد، علی آن را احساس می کند.

در کوچه پس کوچه‌ها قدم می زنم، گم شده‌ام. به دنبال کسی می‌گردم، یکی می‌گوید اگر به دنبال خدایی از کوچه اهل بیت برو، چه نام جالبی دارد این کوچه، مردمان این کوچه‌ها، نمی شناسند "اهل بیت" را.

هنوز بوی دود می‌آید اما صدایی شنیده نمی‌شود، از کسی می‌پرسم کجا آتش گرفته؟‌ پاسخ نداده می‌رود، انگار می‌ترسد. اوضاع آرام نیست، این را می‌فهمم. بوی سوختن چوب می‌آید،‌ بوی خوبی می‌دهد این سوختن. می‌رسم به قتلگاه غیرت، شرف و ولایت.

این کیست که می‌برندش؟ کسی نمی خواهد جواب بدهد. این خانه کیست که درش آتش گرفته؟ هنوز هم سکوت است، انگار سکوت ها می‌خواهند دین را به آرامی تشییع جنازه کنند. یکی آرام، پشت سرم،‌ زیر لب می‌گوید:‌ علی است،‌ داماد رسول خدا،‌ این هم خانه اوست که درش را آتش زده‌اند.

مرد اسلام بود که می‌بردندش، همان که افتخار همسری زهرا(س) را دارد. اولین اسلام آورنده بعد از رسول خدا، همسر فاطمه زهرا و داماد پیامبر خدا بود.

چرا باید بپرسم که آیا این‌ها را می‌دانید؟ می‌دانید او کیست؟

در چوبی هنوز هم بوی خوبی می‌دهد،‌ بوی شب‌هایی را می‌دهد که علی(ع) به خانه می‌آمد، فاطمه در را با دستانش می‌گشود،‌ علی خستگی را بادیدن همسرش از یاد می‌برد و با دستانش در را می‌بست. بوی درد و دل‌های پنهانی می دهد.

حالا شاهد رد و بدل شدن‌های نگاه های علی و فاطمه به هم، دارد می سوزد، شاهدی که ذره، ذره از جسم دو معصوم روی آن نشسته بود می‌سوزد.

پهلو کجای بدن است؟ درد دارد؟ می‌گویند فرزندی هم در راه بوده. مادر درد را احساس نمی کند، باز هم به فکر خودش نیست، به فکر حسن است،‌ حسین و زینب که باید همیشه در کنار هم باشند. چه داستان غم انگیزی است داستان این خانواده، 4 معصوم در یک خانواده، باهم سر یک سفره غذا خوردن،‌ مادر،‌ فاطمه بودن، پدر، علی بودن، برادر،‌ حسن و حسین بودن و خود، زینب بودن!

مادر نگران است، نگران بچه‌ها، بچه‌ها دیدند این صحنه را؟ این جنایت را؟ این شکستن را؟ در، حرمت، پهلو و علی شکستن را؟

حسن، حسین و زینب دیدند شکستن پهلوی مادر را؟ شکستن حرمت اهل بیت رسول خدا را؟ سوالی که حالا از مادرم می‌پرسم.

در کوچه پس کوچه‌های ذهنم، هرسال، همین موقع، بوی چوب می آید، سوختن چوب،‌ چوبی که درب خانه ای بوده، خانه‌ای که مال علی و فاطمه بوده، خانه‌ای که 4 معصوم در آن زندگی می کردند، بوی چوبی می‌آید که دست علی و فاطمه هر روز آن را لمس می‌کرده‌اند،‌ بوی دست‌های پینه بسته‌ای می‌آید که روزی یتیمان را نوازش می‌کرده، بوی سوختن می آید.

شب تا دیروقت بیرون سنگر،‌ روی شیب سرازیری خاکریز می نشست وهمین جوری که به آسمان و ماه نگاه می‌کرد، آرام،‌ هق، هقش بلند می‌شد، چند ماهی می‌شد، یک شب رفتم کنارش، تو حال خودش که نه، تو حال خداش بود، پرسیدم کمیل جان قضیه آسمون، ماه و گریه‌های تو چیه؟ کوتاه گفت و آتشم زد: "حالا که ما از مزار خانم خبر نداریم تا خودمون رو از بغض راحت کنیم، هرشب می‌یام ماه رو نگاه می کنم چون مطمئنم خانم هم به اون نگاه کرده، با چشم‌های پر غم و غصه‌اش یک دفعه هم که شده به ماه نگاه کرده، از ماه می‌خوام از بی‌بی برام بگه، از درد و دل‌هاش، همین".

حالا دیگه از کوچه رد شده ام اما هنوز بوی دود می آید...

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۹/۰۲/۲۸
میثم تولایی

نظرات  (۸)

بسم الله "تقویم، سال 1388 را ورق می‌زد!خرداد بود و این یعنی حضور تلخ مردی که آمده بود تا این‌بار در معیت مردی دیگر، شکلاتی عبایش را در خرداد 1388 به 18 تیر دیگری به کام‌مان، تلخ‌تر، سبز کند! "قدم بر دیده بگذارید... در "شق القلم" مشتاق دیدارم!
۰۵ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:ستاره
سلام به نظرم نوشتن هیچ سودی نداره اگه خیلی خوش غیرتیاز دانشگاه خودت شروع کن که خانم را بی ارزش کردن و ای کاش که میدونستی و مجرات گفتن و فریاد زدن را داشتین شما دانشجوهای مذاهب
۰۵ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:ستاره
سلام ای کاش جای نوشتن مظلومیت خانم فریاد می زدین ای کاش به جای بلد بودن شعار دادن بلد بودین شجاع مثل خود خانم زهرا (س)جلوی ظلم در ژوشش اسلام قد علم میکردی وای به شما دانشجوهای مذاهب که دم از اسلام میزنین اما فقط ندبه و گریه اش را فهمیدین و خوب یاد گرفتین هیچ کس یاد نگرفت ژیام عاشورا حدیث پیامبر(ص) است برترین جهاد سخن حقی است که در برابر امام ظالمان گفته شود)..........!!!!!!!!!!!
۰۱ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:میلاد شارعی
عرض سلام و خسته نباشیداستفاده کردیم . خیلی نوشته های عالی و تامل برانگیزی دارید.با دست نوشته :"نسبت هنرمندان و انقلاب (تأملی در باب یک پارادوکس)" به روزم .خواهشمندم تشریف بیاورید و نظرتان را اعلام بفرمایید .منتظر هستم .یا حق
۰۱ خرداد ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:امیر حمزه نژاد
سلام حضرت زهرا(س) بهار کوتاه امّا جاودان دو عالم است. اسطوره‌ای برای اسلام است. عصاره عصمت و آیینه پاکی است. زندگیش کوتاه امّا پربار؛ پربارتر از آن چیزی که به وصف آید. در وصف عظمتش همگان عاجز و حیرانند. ارادتمند
لعن الله قاتلی فاطمه الزهرا س
سلام میثم جان خیلی عالی بود اجرتون با حضرت زهرا(س) امیدوارم در این ایام برخی از دختران و زنان جامعه ما به خودشون بیان و با الگوی برداری از سیره حضرت زهرا(س) بیشتر به موضوع حجاب توجه کنند التماس دعا
۲۸ ارديبهشت ۸۹ ، ۰۴:۱۰ توسط:بچه های مسجد کیهانی
برادر میثم سلام فاطمییون همانانند که مانند فاطمه تا پای جان از حریم ولایت دفاع می کنند در پناه فاطمه فاطمی باشید که هستید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی